سمینار چیست؟ – سمینارتاپ – سمینار خویشتن دوستی(100 ترفند) – زمستان 98

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که سمینار چیست؟ ساحره و جهانگیر، 100 ترفند خویشتن دوستی، سمینار، سمینار آموزشی، سمینار شیمی، سمینار ایران، سمینار کارشناسی ارشد،سمینارتاپ، حمایت از سمینار شما، دانلودکتاب اصول برگزاری سمینار

نحوه دفاع از پایان نامه

نحوه دفاع از پایان نامه؛ ۱۸ نکته برای موفقیت در جلسه دفاع

نحوه دفاع از پایان نامه؛ 18 نکته برای موفقیت در جلسه دفاع

۱. قوانین و روش کار دانشگاه خود را مرور کنید

در جلسه دفاع از پایان نامه، ببینید در دانشگاه شما چه کسانی در جلسه‌ی دفاع شرکت می‌کنند (اساتید چه کسانی هستند و نحوه تعامل آن ها با دانشجو به چه صورتی است؟) و نقش این افراد چیست؟.

۲. پایان نامه‌ی مجدد بازخوانی کنید و از آخرین تحقیقات در این زمینه اطلاع داشته باشید

موقعی که داوران مشغول مطالعه پایان نامه شما هستند؛ به‌یاد داشته باشید که با وجود اینکه داوران در جلسه دفاع از پایان نامه شما حضور دارند، هنوز هم شما در مورد موضوع رساله‌ی خودتان متخصص هستید. از آخرین تحقیقات در زمینه موضوع پایان نامه(از وقتی که پایان نامه‌ی خود را تحویل داده‌اید) اطلاع داشته باشید.تا تسلط بهتری نسبت به موضوع داشته باشید.

۳. سعی کنید نسبت به خصوصیات و سوالات احتمالی داوران اطلاعات کسب کنید

معمولا دو داوردر جلسه دفاع حضور دارند:یک داور داخلی،که ممکن است در مورد موضوعی نزدیک به موضوع شما یا کاملا مربوط به موضوع شما تخصص داشته باشد. معمولا همه‌ی سؤالات را ‌داور خارجی می پر‌سد و تصم‌یم ها را می گیرد.پس بهتر است در‌ مورد مقاله هایی که توسط داور خارجی نوشته شده ا‌ست اطلاعات بیشتری کسب کنید که به هر شکلی ارتباطی با موضوع شما داشته باشد.

۴. روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید متفاوت یا بهتر انجام دهید

به یاد داشته باشید‌که هیچ تحقیقی بی عیب و نقص نیست روی چیزهایی تمرکز‌ کنید که می توانید متفاوت یا بهتر انجام دهید.

۵.فهرستی از سوالات احتمالی را تهیه کرده و به آن ها پاسخ دهید

فهرست سوالات را از جاهای مختلفی تهیه کنید و با توجه به موضوع خود تغییر دهید – دوست دارسد چه سوالاتی از شما پرسیده نشود آن ها یادداشت کنید و به آن ه ا پاسخ دهید. به این تر‌تیب سوالا‌ت غیر منتظره را پیش بینی کردید ممکن است یک یا دو تا سوال غیر منتظره داشته باشید در هر صورت چیزی بگویید.

۶. جلسه دفاع زیاد هم سخت نیست

وقتی که به پایان دوره ارشد می رسید وپایان نامه را آماده کرده اید؛ در صورتیکه ‌به محتوا تسلط داشته باشید و سوالاتی ‌که خودتان جمع اوری کرداید را به راحتی جواب می تبریک می گویم شما‌ با نمره خوب دفاع می ک‌نید.

۷. یک نسخه‌ی چاپ شده از پایان نامه که با نسخه‌ داوران یکی است را با خودتان بیاورید

مطمئن شوید نسخه‌پایان نامه ای که به استاد‌ راهما داده‌ اید با نسخه داورها یکی است مخصوصا صفحه بندی ان ها.قسمت هایی که فکر می کنید مهم هستند علامت گذاری کنید و نکات و نقل‌قول‌هایی که ممکن است اسفاده کنید را پُررنگ کنید. اگر نمودارهای مهمی دارید بهتر است آنها را با کمی بزرگ‌تر چاپ کنید تا بتوانید در بحث‌ها از آن بهره ببرید. داده‌های آزمایش، نرم‌افزارهای استفاده شده یا سایر شواهدی را که برای کارتان دارید را به‌صورت منظم در جایی داشته باشید.

مثل ما ریلکس باشید

در طول جلسه‌‌ی دفاع از پایان نامه

۸. شروع خوبی داشته باشید

۱۵ دقیقه اول جلسه دفاع از پایان نامه خیلی مهم است بسیار ضروری است که اگر سوالی پرسیده می شود به صورت طولانی جواب بدهید هر چیزی که راجع به موضوع می دانید در این صورت داوران خاطرشان آسوده می شود و شما برای ادامه کارراحت می شویید.

۹. سر صحبت را باز کنید و برای بحث آغازین آمادگی داشته باشید

بیشترین تمرکز خود را برای ۱۰ دقیقه اول بگذارید، شروع خوب موفقیت بزرگی است. این مسئله‌ آن‌قدر اهمیت دارد که آماده نبودن برای آن احمقانه به‌نظر می‌رسد.

۱۰. سکوت به معنی نارضایتی نیست

داوران ممکن است در ابتدا در مورد پایان نامه نظر بدهند یا ندهند، ولی اگر کسی نظر خود را بیان نکرد، فکر نکنید است نظرش  ممکن است منفی باشد. در مواردی قوانین دانشگاه مانع می شود.

۱۱. به نقاط ضعف خود اشاره نداشته باشید

از نقاط ضعف کار خودتان صحبتی نداشته باشید و یا اینکه با شکسته‌نفسی زیاد شروع نکنید. مثلا نگویید در این مورد زیاد موفق نبودید یا این کار را خیلی باقدرت انجام نداده اید. اجازه بدهید داورها موقع خواندن پایان نامه شما به این نکات پی ببرند، اگر متوجه نشدند لازم نیست شما به آنها کمک کنید.و صد البته هیچ پایان نامه ای کامل نیست.

۱۲. در جلسات دفاع حضور داشته باشید

راحت باشید و ارائه های خوب را به خاطر بسپارید و روی نحوه جواب دادن به سوالات در جلسه دفاع دقت کنید زیاد کتابی و بسته جواب ندهید.

۱۳. جلسه دفاع گاهی دوستانه و گاهی تخصصی است

جلسه‌ی دفاع را دوستانه و صمبمی در نظر بگیرید، برخی اوقات به زبانِ دوستانه و خودمانی و گاهی هم خیلی رسمی و تخصصی پیش می رود. نقش خود را به خوبی باز ی کنید.

۱۴. ترفندهای ضروری را بدانید

شب قبل از دفاع،خواب کافی داشته باشید، غذای مناسب بخورید.به بهانه‌ی چک کردن چیزی در پایان نامه، خودتان را آرام کنید. همین‌طور می‌توانید بگویید «میشه وقت بدین این رو بنویسم؟» به این شکل می‌توانید کمی استراحت کنید اگر نیاز داشتید.

۱۵. چه کار مهمی انجام داده اید؟

یکی از مهم‌ترین موارد در دفاع از پایان نامه، نتیجه گیری است. نقش شما در تولید دانش جهانی در زمینه مورد نظر چه بوده است؟ می‌توانید آن را یادداشت کنید. در مورد آن با استاد راهنما و هم‌کلاسی‌ها حرف صحبت کنید. کار خود را به سایر کارهای انجام شده در این حوزه ربط بدهید و تفاوتهای کار خود را روشن کنید.

۱۶. انتظار داشته باشید طول جلسه دفاع میانگین جلسات مشابهی باشد که در آن ها حضور داشتید

بطور معمول مدت زمان جلسه دفاع میانگین جلسات مشابهی است که در آن ها حضور داشته اید.

۱۷.از جلسه دفاع لذت ببرید

جلسه دفاع هم مثل هر امتحان دیگری به پایان می رسد، سعی کنید به عنوان یک تجربه فوق العاده ازآن برید و آن را به عنوان یک تجربه لذت بخش، که خودتان می سازید به خاطر داشته باشید.

۱۸٫ تبریک می گوییم

خوشحالیم که فردی دانش آموخته به انسان های جهان اضافه شد. که می تواند دنیا را برای خود و دیگر انسان ها زیبا کند. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *